A A A
Objavljeno: 
Thursday, Oktobar 12, 2023 - 14:09

Rovčanin: Za veću energetsku efikasnost novac od eko naknada usmjeriti prema građanima

Pravedna tranzicija uglja na Zapadnom Balkanu i u Ukrajini

Novac od eko taksi koji ce biti vrijedan preko stotinu milona do 2030, Elektroprivreda Crne Gore da usmjeri prema građanima, kroz veliki projekat energetske efikasnosti domaćinstava. Ovo je na  Na panelu „Mogućnost finansiranja u cilju pravedne tranzicije“, a u okvoru radionice o pravednoj tranziciji Crne Gore poručio izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore Nikola Rovčanin.

„Novac koji uplaćuju zagađivači, pa i EPCG, godišnje je oko deset miliona eura, iskoristiti da kuće i stambene zgrade sa subvencijama dobiju nove fasade, novu stolariju i solarne elektrane“, rekao je Rovčanin i naglasio da je ovaj model započet kroz projekat Solari 3000 + gdje je od devet miliona eura EPCG koje je uplaćeno na ime eko naknada, građanima vraćeno šest miliona za ugradnju slolarnih elektrana“, istakao je Rovčanin.

Na taj način novac koji je EPCG dala zadovoljava i postiže nekoliko ciljeva, a građani su zadovoljni jer dobijaju subvenciju.

„Kao odgovorna kompanija, Elektroprivreda Crne Gore radi na obnovljivim izvorima energije, a za nas je bitno da se ovim putem dobija oslobođena energija. To znači da svako domaćinstvo koje je ugradilo solarni panel, na taj način Elektroprivredi je oslobodilo energiju i mi tako generišemo određeni prihod. Takav način funkcionisanja dovodi do toga da ne moramo da uvozimo električnu energiju, a ako je imamo viška, onda izvozimo. Na taj način su u principu svi zadovoljeni“, jasan je Rovčanin.

Naglasio je i da Crna Gora treba da bude spremna da određenim samofinansiranjem  iznese energetsku tranziciju.

Kada se govori o pravednoj tranziciji uglja, izvršni direktor EPCG ističe da će Crna Gora i zemlje Zapadnog Balkana imati izuzeće do 2030. godine uz postizanje određenih kriterijuma.

„Crna Gora je postiglula većinju njih, npr. formirala je Fond za zastitu životne sredine. Sada je važno da od 2026. do 2030. godine, sve te uplate Elektroprivrede prema Eko fondu, ta institucija iskoristi za određene projekte koji će biti od koristi i energetskom razvoju. Važno se da se generiše sopstvena privreda, ne samo da bude uvoz panela.

Takođe, veoma je važno da se pokrene domaća proizvodnja i omasovi (recimo prouzvodnja PVC stolarije u Željezari). Tako ćemo pokrenuti proizvodnju, zaposliti ljude, a domovi naših građana biće ljepši i energetski efikasniji, a time zaokružiti sistem“, poručio je Rovčanin.

Osim predstavnika EPCG, na panelu su govorili predstavnici resornih ministarstava, predstavnici lokalne samouprave Pljevlja, te predsatvnici Svetske banke, UNDP, EU i ostali relevantni subjekti koji neposredno participiraju u pronalaženju jednostavnijeg i bezbolnijeg puta ka pravednoj tranziciji prelaska sa uglja na obnovljive izvore energije.